کارآموزی عملیات تعمیرات ونگهداری خط لوله شرکت نفت و گارز گچساران ۱۰۹ صفحه

مقدمه

همگان هزاره سوم را دوران مشارکت کارگروهی می دانند . در یک کلام این دوران، وحدت بشمار می رود . این اتحاد و یگانگی یک سیاست و یا به عبارت بهتر چشم اندازی به سوی هدایت عقل بشری به سمت جهان یکپارچه است . جهانی با طبیعت بین المللی که در آن افراد با هم زندگی و کار می کنند و ذهن خود را به سوی اهدافی همه جانبه معطوف کرده و به این اهداف جامع و همسو دست می یابند . این چیزی نیست جز جهانی سعادتمند و آرمانی . دنیایی بهره مند از محیط زیست و طبیعتی سالم .
شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران که واحد تعمیرات خطوط لوله بخشی از آن می باشد، به لحاظ موقعیت ممتاز جغرافیایی و گستردگی آن در استانهای کهگیلویه و بویراحمد، فارس، بوشهر، خوزستان از ویژگی خاصی برخوردار است . این شرکت با توان تولیدی بیش از ۷۵۰ هزار بشکه نفت در روز از حدود ۳۲۰ حلقه چاههای تحت مسئولیت این شرکت در مخازن نفتی گچساران، بی بی حکیمه، رگ سفید، پازنان، گلخاری، بینک، چلینگر، نرگسی، گرنگان، کیلورکریم، سولابدر، سیاهمکان، خویز، رودک، زاغه، چهاربیشه و کوه کاکی حفاری شده اند .
واحد تعمیرات خطوط لوله با ایجاد طرحها و پروژه های عظیم نقش بسزائی را در شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران ایفا نموده است که این طرحها و پروژه ها دارای اجزاء پیچیده ای هستند که اداره آنها بدون اعمال مدیریت علمی امکان پذیر نمی باشد . دو رکن اساسی مدیریت علمی، که بر مدیر قائل است، برنامه ریزی و کنترل می باشد و توجه به این دو عامل یک ضرورت به حساب می آید که موجب صرفه جویی قابل توجهی در زمان و هزینه انجام پروژه ها می شود. متأسفانه در برخی از سازمانها، مدیران به دلیل ضعف در دانش روز(سیستمی) توجهی به برنامه ریزی و کنترل ندارند که این ضعف بزرگترین جایگاه ذهنی بشر یعنی هدفمندی را مورد هدف قرار می دهد .
بنابراین در هر ارگان و یا واحدی که مسئولیت برنامه ریزی و کنترل پروژه بر عهده آنها است با در نظر گرفتن مطالب فوق می تواند آینده ای درخشان را برای خود رقم زده و در جهت توسعه گام بردارند و آینده مملکت خود را درخشان سازند .

فصل اول
آشـنایی کـلی ازواحـد تولـیدات خـطوط لـوله

تاریخچه سازمان

اولین بار در دنیا شخصی به نام ادوین دریک Edwin drake در سال ۱۸۵۹ میلادی در شهر نیستوسویل از ایالت پنسیلوانیای آمریکا توانست با وسایل خیلی ابتدائی شروع به حفر زمین نماید و پس از عبور از لایه سخت به نفت دست یابد و از آن تاریخ به بعد عملیات حفاری ادامه یافت تا در خاورمیانه در ایران برای اولین بار در ناحیه مسجد سلیمان در سال ۱۹۰۸ میلادی توانستند مخزن زیر زمینی عظیمی کشف نمایند و چاه شماره یک در عمق ۳۶ متری به نفت رسید و در حدود پنجاه سال منطقه مسجد سلیمان بصدور نفت پرداخت . پس از آن حفاری در نقاط مختلف ایران ادامه یافت .
در پی این تحولات و مساعد بودن اوضاع سیاسی منطقه شرکتهای چند ملیتی و سرمایه داران بین المللی به این منطقه روی آوردند و به طرق مختلف سعی داشتند که هر چه سریعتر نفت مخازن را به یغما ببرند و در خیلی مناطق با نصب تلمبه سرچاه به این مقصود دست یافتند . در پی آن در سال ۱۳۰۶ در منطقه گچساران فعالیتهای نفتی توسط کمپانی نفت ایران و انگلیس A.O.C شروع شد، به طوری که چاه یکم در گچ بوکک نتیجه ای نداشت و چاه دوم در گچساران سابق هم بی نتیجه ماند ولی چاه سوم در سال ۱۳۰۹ به نفت رسید و امیدواری شروع نفت در گچساران را به همراه داشت . این چاه که با فشار ۱۸۰۰ پوند بر مترمکعب از خود نفت تراوش می کرد عرصه را برای عملیاتهای کشف نفت در گچساران مهیا نمود به طوری که در سال ۱۳۱۵ اولین کارخانه (واحد بهره برداری) یک گچساران در سقلاتون احداث شد .

 

 

فهرست

مقدمه ۱

فصل اول:آشنایی کلی ازواحدتعمیرات خطوط لوله ۳

تاریخچه سازمان ۴ نمودار سازمانی وتشکیلات ۶
توضیح مختصر بر نمودار سازمانی و تشکیلات ۶
نوع خدمات واحد ۷
شرح مختصری از فرآیندخدماتی در واحد تعمیرات ۷
واحد خطوط تعمیرات لوله و بخشهای آن ۹
شرح مختصری بر فرمها ۱۱
فرم درخواست کار
فرم درخواست خدمات دستور کاری
فرم شماتیک مهندسی محل پروژه و خطوط کاری لوله ها
فرم دستورالعمل بازرسی فنی
فرم تهیه شرح کار
توضیحی مختصر بر فرم تهیه و طراحی شرح کار ۱۳
فرم درخواست کالا
فرم تردد پیمانکاران
فرم برآورد مقادیر واحدها
اعلام نرخ پروژه دستورکاری
فرم جدول مقادیر واحدها
مبلغ پیشنهادی پیمانکاری
فرم صورت جلسه نرخ پیشنهادی
فرم سند پیمان
فرم تعهد نامه پیمانکار
فرم شروع به کار
فرم تردد نفرات و ماشین آلات پیمانکار برنده در محل کار
فرم بارنامه
فرم گزارش روزانه
فرم صورت وضعیت
فرم تصفیه کالا با انبار
فرم سند پرداخت مالی
فصل دوم:ارزیابی بخشهای مرتبط بارشته مهندسی صنایع ۲۲

موقعیت مهندسی صنایع در واحد صنعتی ۲۳
کنترل موجودی و نقطه سفارش کالا در انبار ۲۳
تعمیرات ونگهداری ۲۴
کنترل پروژه و تضمین کیفیت ۲۵
ایمنی صنعتی و ارگونومی ۲۶
ارزیابی کار و زمان طرح ریزی واحدهای صنعتی ۲۷
شرح وظایف رشته مهندسی صنایع درواحد صنعتی تعمیرات خطوط لوله ۲۸
لیست کالاهای موجودی موردنیازدرانبارواحد ۲۹
شرح بعضی از عملیاتهای خط لوله ۳۱
عملیات پرتونگاری ۳۱
عملیات توپک رانی ۳۲
انواع توپک (pig) 33
مرحله نهایی خاک ریزی و پر کردن کانال ۳۴
برنامه های جاری در دست اقدام خطوط تعمیرات لوله ۳۴ برنامه های آینده خطوط تعمیرات لوله ۳۵
تکنیکهایی که توسط رشته مهندسی صنایع در واحد صنعتی
تعمیرات خطوطلوله بکار می رود ۳۶
فصل سوم:آموخته ها ونتایج وپیشنهادات ۳۸

مقدمه ۳۹
موانع عملی شدن پیشنهادها ۳۹
تجزیه و تحلیل عملیات ها ۴۰
بررسی هدف عملیات ۴۰
ارائه پیشنهادات ۴۰

پیوستها ۱۱۰- ۵۶

نوشته کارآموزی عملیات تعمیرات ونگهداری خط لوله شرکت نفت و گارز گچساران ۱۰۹ صفحه اولین بار در مرکز دانلود پروژه ها و مقالات اماده پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *