گزارش کارآموزی یک ماهه در پتروشیمی فجر (ماهشهر) ۱۱۷ ص

Word2007777

منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر:

منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در محدوه ای به وسعت ۲۰۰۰ هکتار، در جنوب غربی ایران و در ساحل خلیج فارس واقع در شهرستان ماهشهر ، بخش بندر امام خمینی (ره) قرار دارد.

این منطقه با توجه به موقعیت طبیعی و جغرافیایی و همچنین برخورداری از تسهیلات قانونی مناطق ویژه ، به منظور توسعه صنعت نفت و تجارت ، بالاخص صنایع پتروشیمی و صنایع پایین دستی آن ، تامین منافع اقتصادی و اجتماعی منطقه ای و ملی ، جذب تکنولوژی های جدید و افزایش اشتغال ایجاد گردیده است. از نظر موقعیت جغرافیایی ، منطقه از طریق بندر امام به آبهای آزاد بین المللی و از طریق راه آهن سراسری به ترکیه، اروپا و آسیای مرکزی دسترسی دارد. منطقه به عنوان بخشی از استان خوزستان ویک گلوگاه استراتژیک در مناطق نفت و گاز ایران ، دستیابی به منابع نفت، گاز و مواد اولیه و خوراک واحدهای صنعتی را بیش از پیش تسهیل می نماید.

اهداف منطقه :

-توسعه تکنولوژی و بهبود فرآیند تولیدی طرحهای سرمایه گذاری در جهت گسترش فن آوری ، توسعه صنعتی ، خصوصا صنعت پتروشیمی .

-تولید برای صادرات و تکمیل زنجیره تولید در صنایع پایین دستی پتروشیمی .

-ایجاد ارزش افزوده بیشتر در فرآیندهای تولیدی.

-بهره گیری مطلوب و استفاده از نهادها و عوامل تولید داخلی در تعامل با بخشهای اقتصادی کشور .

-کمک به تشکیل سرمایه انسانی در رده های مختلف نیروی کار.

-توسعه اقتصادی و اجتماعی منطقه، با تاکید بر توسعه پایدار (حفاظت محیط زیست)

شرکت پتروشیمی فجر:

پتروشیمی فجر در زمینی به مساحت ۳۰ هکتار در سایت ۴ منطقه ویژه بنا شده است و به عنوان قلب منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی مطرح است. تامین هوا، اب ، بخار ، نیتروژن واکسیژن واحدهای پتروشیمی و برق کل منطقه ویژه بر عهده این شرکت می باشد. تولیدات آن در هر ساعت عبارتند از برق:(۵٫۵۸ مگاوات) ، بخار (۸۶۰ تن) ، آب RO (4680 متر مکعب) ، آب سرویس (۴۰۰ متر مکعب )آب آشامیدنی (۲۵۰ متر مکعب) ، هوای سرویس (۱۶۵۰۰ نرمال متر مکعب)، کل سرمایه گذاری ارزی این شرکت مبلغ ۳۱۰ میلیون دلار و ۷۶۸ میلیارد ریال است. نیروی انسانی زمان بهره برداری پتروشیمی فجر ۲۵۶ نفر و ارزش تولیدات سالانه آن مبلغ ۱۱۰۵ میلیارد ریال است . محصولات آن در تامین  سرویس های جانبی مورد نیاز واحدهای فرآیندی طرح های مستقر در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی کار برد دارند. خوراک آن نیز حدود ۷ هزار متر مکعب در ساعت آب خام و ۷ میلیون متر مکعب در روز گاز طبیعی است.

نوشته گزارش کارآموزی یک ماهه در پتروشیمی فجر (ماهشهر) ۱۱۷ ص اولین بار در مرکز دانلود پروژه ها و مقالات اماده پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *